Minecraft Çit Yapımı

Artık istenmeyen misafirlere son tarlanız ve eviniz güvende

Minecraft Çit Yapımı

Çit yapmak için ihtiyacınız olan tek şey 2 çubuk ve 4 odun. 

Bir meşe çiti yapmak için gerekenler:
El işçiliği menüsünde, 3x3 el işçiliği ızgarasından oluşan bir işçiliği alanı görmelisiniz. Meşe çit yapmak için, 3x3 işçiliği ızgaraya 4 meşe tahta plakalar ve 2 sopa yerleştirin.

Meşe çit yaparken, meşe ağacından ahşap plakaların ve çubukların aşağıdaki resimde olduğu gibi tam bir desene yerleştirilmesi önemlidir. İlk satırda, ilk kutuda 1 meşe tahta, ikinci kutuda 1 çubuk ve üçüncü kutuda 1 meşe tahta tahta bulunmalıdır. İkinci sırada, ilk kutuda 1 meşe tahta, ikinci kutuda 1 çubuk, üçüncü kutuda 1 meşe tahta plan olmalıdır. Minecraft çit nasıl yapılır sorusunun cevabı kısaca budur.

Evinizin etrafında bir sınır yaptıktan sonra ahır, kümes ve ya tarla yapabilirsiniz. Yerlerin etrafını çit ile çevreledikten sonra içeri girmenize yardımcı olur.

Ayrıca bildiğiniz üzere 1.8 güncellemesinden sonra ne renk odunla yaparsanız çit o rengi almaya başladı. Çitlerin uzerinden oyuncuların ve hayvanların atlyamaması en buyuk özelliklerindendir.

Çitler yanına koyuldukları bloklara otomatik olarak bağlanırlar. Çitleri kırmak icin en hızlı yol balta kullanmaktır. Çitlerin en çok kullanıldığı alanlardan biri de hayvan çiftlikleridir. Hayvanlarınızın kaçmasını engellemek ve doğa ile iç içe olmasını çitlerle sağlayabilirsiniz.

Son güncellemeden sonra çitleri hayvanlarınızı bağlamak için de kullanabilirsiniz. Tasma ipinizi çite bağlamanız yeterli olacaktır.

Çitleri Nerde Kullanacağız ?

Çitlerin ana kullanım yeri bir bölgenin çevresini kapatarak giriş veya çıkışları engellemektir. Yaratıkların ve yabancıların girmesine karşı alinabilecek en iyi önlemlerdendir. Büyük alanları kapatırken ışıklandırmaya dikkat etmenizde yarar var.

Eğer ışıklandırmazsanız çitle sardığınız alanda geceleri yaratıklar çıkabilir.Buda koyduğunuz çitlerin bir işe yaramamasına sebep olur. Dikkat etmeniz gereken yaratıklar iskeletler, örümcerkler ve enderman. İskeletler içeriye ok atabiliyor, örümcekler ise güncellemelerden sonra çitlerden tırmanmaya başladılar ve enderman çitlerin içine ışınlanabiliyor ve çitleri alabiliyor.

Çitleri aynı zamanda yollarınızın yanlarına, dekorasyon amaçlı, balkonlarda veya evlerde kullanabilirsiniz.

Çitin çalışma masası üzerinde yapımı: 

Çit Fiziği

Alpha sürümlerinden bu yana çok fazla değişiklik yaşamasına rağmen hala oyuncuların saçma bulduğu bir şey vardı. Bu da 1.13 güncellemesi ile düzeltildi. Çite su kovası ile sağ tıkladığımızda su çitin içinden geçebiliyordu.

Minecraft Çit Tarihçesi

Çitler oyuna v1.0.17 sürümünde eklendiler. O zamanlar tam bir blok olarak sayılırlardı. Yani kenarında boşluk olan kısımlara geçemezdiniz. Üzerine bir şey konamazdı ve diğer bloklarla bağlanmazlardı. 

1.3 sürümünde çitlerin üzerinde duramama sorunu çözüldü çünkü oyuncular çitlerin üzerinde sıkışıp sunucularda bug yapıyorlardı.

1.6 sürümünde çitler yakılabilir hale getirildi ve görünüşü geliştirildi.

1.7 ile çitler üzerine blok konulabilir hale getirildi.

1.8 ile oyunun kendisinde bulunan köyler vb. yapılarda çit kullanıldı. Ayrıca balta ile daha hızlı kırılmaya başlandı. Eskiden elmas baltayla bile çit kırması çok zordu!

1.8 sürümüne kadar çit kapıları yoktu. Böylece oyuncular tarlalarını korumak için değişik fikirler kullanmak zorunda kaldılar veya normal kapı kullandılar.

Minecraft Çit Nasıl Yapılır ? Sorusuna cevap verdik fakat çit kapısınıda sizlere sunmak istedik.

Minecraft Çit Kapısı Yapımı

Minecraft‘ta çit kapılarınızı kendiniz yapabilirsiniz ve ya bazı köylülerin tarlalarındanda alabilirsiniz. Çit kapısı bizi oyun içerisinde evlerimize ve tarlalarımıza istenmeyen misafir girmesini engelliyor.

Minecraft’ta size tarlarınızı ve evinizi istenmiyen misafirlerden koruyacak önerebileceğimiz bir kapı çit kapısı olarak biliniyor.Çit kapısı yapmak için ihtiyacınız olan eşyalar 4 çubuk ve 2 odun. 

Ayrıca bildiğiniz üzere 1.8 güncellemesinden sonra ne renk odunla yaparsanız çit kapısı o rengi almaya başladı.

Aşağıda verdiğimiz resimlerdeki gibi dizilim yaparsanız kapıları elde edebilirsiniz.

Tabi ki çitleri kendiniz yapmadan dünyanızdan da bulabilirsiniz. Köylerde, gizli madenlerde ve zindanlarda çit bulmanız hiçte zor olmayacaktır.

Sizler için harika bir blog oldu. İyi oyunlar... 

 

 

 

 


 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Aşağıda yorum formundan görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız'a göz atmak için tıklayınız.

Site Hakkında

Minecraft'a gönül vermiş bir ekip tarafından sevgiyle işletilmektedir.

Yasal Uyarı

McDepo.com Mojang AB ile partner veya satıcı olarak ilişkisi yoktur. Minecraft oyunu tescilli ürünleridir.

© Copyright 2021 McDepo - Tüm hakları saklıdır.