Minecraft Server Kurma

Artık sizde bir Minecraft Server sahibi olmak istemezmisiniz

Evinizde bir Windows Minecraft sunucusu kurmak Windows bilgisayarınızda oldukça kolaydır. Temel bilgisayar ve ağ bilgisine sahip olarak, birkaç dakika içinde yerel alan ağı (LAN) veya İnternet üzerinden arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz.

Not: Bu kılavuz, PC için orijinal sürüm olan Minecraft'ın Java sürümü içindir. Bağlanmak isteyen her oyuncu, PC'leri için Minecraft Java Sürümü'nü minecraft.net adresinden satın almış olmalıdır. Konsol ve mobil sürümleri Java sürümüyle uyumlu değildir ve Minecraft Realms kullanmanız gerekecek olanlar için.

Bilgisayar Performans Gereksinimleri

Bilgisayarınızda en az 2 GHz çift çekirdekli işlemci, 2 GB bellek (RAM) ve iyi bir İnternet bağlantısı olduğundan emin olun. Gecikmeyi azaltmak için kablolu bir ağ öneririm. Sunucunuzda kaç oyuncu olacağına bağlı olarak, bundan daha fazla güce ihtiyacınız olabilir. Mümkün olduğunca çok sayıda çalışan ve arka plan programını durdurmak da yardımcı olacaktır.

Minecraft'ı sunucunun çalıştığı bilgisayarda da oynamayı planlıyorsanız, minimum 4 GB RAM ve oldukça yeni bir işlemci ve grafik kartı kullanmanızı öneririm.

Bilgisayarınız bu görevi yerine getirmiyorsa çok harika performanslar beklememenizi öneriyoruz.

Adım 1: Java'nın Son Sürümünü İndirin

https://www.java.com/tr/download/ adresine gidin ve Java'nın en son sürümünü edinin.

Adım 2: Minecraft Sunucusunu İndirin

Sunucunun en son sürümünü resmi indirme sayfasından indirin. Bir server.jar dosyası olacaktır. İndirilen dosyayı Minecraft sunucusunu çalıştırmak istediğiniz bir klasöre yerleştirin.

Adım 3: Sunucuyu Çalıştırın

Sunucu jar dosyasını koyduğunuz klasörde bir Windows komut istemi açın. Bunu kolayca yapmak için klasörün içindeki boş bir alana sağ tıklatırken shift tuşunu basılı tutun: 

Komut istemine girdikten sonra, sunucuyu başlatmak için bu komutu çalıştırın:

java -Xmx1024M -Xms1024M -jar server.jar nogui

Komut istemine sağ tıklayıp yapıştırarak komut istemini yapıştırabilirsiniz (ctrl + v komut istemlerinde çalışmıyor).

NOT: Komut İstemi Yerinde PowerShell Kullanımı

Komut istemi işe yaramadıysa veya PowerShell'i kullanmayı tercih ederseniz, benzer şekilde çalışır. Sadece server.jar'ın bulunduğu dizinde PowerShell'in açık olduğundan emin olun. Bu, farklı Windows sürümlerinde farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Nasıl emin değilseniz çevrimiçi arama yapın. Uygun dizine girdikten sonra aynı komutu yukarıdan çalıştırın. Not: PowerShell'e yapıştırmak için pencerenin içine sağ tıklamanız yeterlidir.

 

Çalıştırdıktan sonra Minecraft sunucusu içinde bulunduğu klasörde bazı dosyalar oluşturacaktır ve EULA hakkında şu şekilde bir hata mesajı almalısınız:

Oluşturulan eula.txt dosyasını açmanız ve ayarlamanız gerekir:

eula.txt dosyasını açtığınızda eula = false yazan yere eula = true yazıyoruz

Bunu yaptıktan sonra komutu tekrar çalıştırın. Bu sefer yeni bir dünya yaratılmalı ve sunucunuz çalışıyor olmalıdır:

Adım 4: Sunucu Komutları

Sunucu, komut istemine girdiğiniz sunucu komutları kullanılarak kontrol edilir. Temel sunucu komutlarını burada görüntüleyin ve bunlarla tanışın. En azından sunucuyu güvenli bir şekilde kapatan ve dünyayı kurtaran stop'un nasıl kullanılacağını öğrenin.

Adım 5: Sunucunuza Bağlanın

Normal Minecraft oyununu açın, Çok Oyunculu'yu ve ardından Doğrudan Bağlan'ı tıklayın. Sunucu bilgisayara göre nerede olduğunuza bağlı olarak buraya bir IP adresi gireceksiniz.

Minecraft'ı Minecraft sunucusuyla aynı bilgisayarda oynuyorsanız, 127.0.0.1 değerini girin.

Başka bilgisayardan nasıl gireriz ?

Yerel ağdaki (aynı yönlendiriciye bağlı) başka bir bilgisayardaysanız, sunucuyu çalıştıran bilgisayarın yerel IP adresini girin. Bunu bulmak için sunucuyu çalıştıran bilgisayara gidin ve komut istemine ipconfig yazın. IP adresi 192.168.1.1'e benzemelidir, ancak son iki rakam farklı olabilir.

İnternet üzerinden 

Minecraft sunucusuna İnternet üzerinden bağlanmak için, Minecraft sunucusunun bulunduğu bilgisayarın harici IP adresini bilmeniz gerekir. Minecraft sunucu bilgisayardayken whatismyip.com adresine göz atarak bulabilirsiniz. Yerel IP adresi gibi, noktalarla ayrılmış 4 sayı grubu olacaktır. 65.214.224.57 gibi bir şeye benzeyebilir, ancak her bir sayı kümesi farklı olacaktır.

Minecraft sunucusunun bulunduğu bilgisayar, güvenlik nedeniyle olması gereken bir yönlendiriciyle Internet modeme bağlıysa, yönlendiricinin Minecraft Internet trafiğini bilgisayardaki bilgisayara doğru bir şekilde yönlendirdiğinden emin olmanız gerekir. Üzerinde bir Minecraft sunucusu (sadece bir bilgisayarınız olsa bile).

Bağlantı noktası iletme, yönlendiricinizin yaptığı doğru trafik türünü doğru bilgisayara gönderecek şekilde yapar. Minecraft, 25565 numaralı bağlantı noktasını kullanır, bu nedenle yönlendirici, 25565 numaralı bağlantı noktasındaki herhangi bir trafiği Minecraft sunucusuna sahip olan bilgisayara göndermek üzere ayarlanmalıdır.

https://www.mcdepo.com/post/minecraft-portforward-nasil-yapilir adresine gidin, aşağı kaydırın ve yönlendirici modelinizi seçin. Model numarası genellikle yönlendiricinizin önünde veya arkasında listelenir. 

Sonra, bu durumda "Minecraft Sunucusu" olan ileriye taşımak istediğiniz oyunu seçin. Statik bir IP adresine ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir. Dahili IP adresine atıfta bulunuyor. Bir bilgisayar yönlendiricinize her bağlandığında veya açıldığında, yönlendirici yerel bir IP adresi atar. Genellikle aynı kalır ancak bazen değişebilir. Bu nedenle, bilgisayarı yönlendiriciden ayırmak ya da kapatmak için ayarları güncellemeniz gerekebilir. Minecraft sunucusunu çok çalıştırıp bilgisayarınızı sık sık kapatırsanız, bilgisayarlarınıza statik yerel IP adresleri vermeye bakmak isteyebilirsiniz.

25565 numaralı bağlantı noktasını doğru bilgisayara ilettikten sonra, www.yougetsignal.com/tools/open-ports adresinde test edebilirsiniz. Bağlantı noktası 25565'i kontrol ettiğinizden emin olun (80, web sitesi trafiği için varsayılan bağlantı noktasıdır). Daha fazla sorun giderme için Minecraft sunucusu yükleme wiki'sine bakın.

Bilgisayarınızı kapattığınızda veya modeminizi sıfırladığınızda hem harici hem de yerel IP adreslerinin değişebileceğini unutmayın. Sunucunuzu her başlattığınızda, dahili ve harici IP adresinizi iki kez kontrol ettiğinizden ve ayarları uygun şekilde güncellediğinizden emin olun.

Artık Minecraft sunucunuz doğru şekilde kurulduğundan, dış IP adresinizi arkadaşlarınıza gönderebilir ve İnternet üzerinden Minecraft sunucunuza bağlanmalarını sağlayabilirsiniz:

 

 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Aşağıda yorum formundan görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız'a göz atmak için tıklayınız.

Site Hakkında

Minecraft'a gönül vermiş bir ekip tarafından sevgiyle işletilmektedir.

Yasal Uyarı

McDepo.com Mojang AB ile partner veya satıcı olarak ilişkisi yoktur. Minecraft oyunu tescilli ürünleridir.

© Copyright 2021 McDepo - Tüm hakları saklıdır.